Projekt Lillsjön….

 

Tullingsås Byförening inbjuder till Arbetsdag lördag 10 november

Start klockan 9 och sen fortsätter vi så länge var och en kan. Ni får ta med egen matsäcka men en stor kastrull kaffe med lite tilltugg kommer det att bjudas på.

Ska börja med att tacka alla som kom till uppstarten den 6 oktober. Trots ett uselt väder med regn och rusk kom det ett femtontal personer. Vi fick en bra början och det har även varit personer nere och jobbat efter den dagen. Nu är det dags igen och en del som står skrivet här är samma som i förra utskicket. Det kan vara några av er som inte läste det och det skadar heller inte att upprepas.

För er som kan hugga måste vi be er att ta med egna sågar samt annan personlig utrustning. Granngården har lovat oss bra priser på bränsle samt övrig utrustning. För er som ställer upp med egna sågar finns ekonomiskt utrymme i projektet att hålla er med kedjor, filar och handskar.

Alkylatbensin samt kedjeolja kommer att finnas på plats.

Om nu olyckan skulle vara framme kan Byföreningen inte ta något ansvar för eventuella personskador. Passa därför på att se över vilka personliga försäkringar ni har.

Många bybor har visat intresse för att köpa den ved som kommer fram från avverkningen. Vi har beslutat att sälja den för 2 000 kr/traktorlass fritt hemkört inom Tullingsås by. Det är då Peckas vagn vi räknat med och den lastar ca 40 % av en lastbilstrave dvs. ca 5 m3fub. Betalning sker till konto Postgiro 662349-0 märke ”Ved Lillsjön”.

De bidrag som vi får från Skogsstyrelsen täcker 70 % av utgifterna. De resterande pengarna måste vi själva finansiera. Det kan ske vi sponsring från företag eller de pengar vi får in för det egna arbetet. För avverkningen är vi beviljade 240 timmar á 165 kr. Efter avdrag 30 % och bränslekostnader mm blir det ca 100 kr/tim över. De som kan hjälpa till med avverkningen drar mao in de pengarna. För er som av olika skäl inte kan praktiskt vara med, men vill stödja projektet, går det utmärkt att sätta in några hundringar på kontot ovan men märkt med ”Bidrag Lillsjön”.

Lars-Erik ”Kea” Nordström tel 301 10 har lovat vara sammankallande för er som kan vara nere och jobba på veckodagar. Kontakta honom och passa på de dagar det är finvere.

Väl mött önskar

 

Harry 070-6802738           Tor 30000 alt 070-6869623

Johan 070-2296460            Anders 30015

Det här inlägget postades i Projekt Lillsjön. Bokmärk permalänken.